Posted in Ծեսեր

Համբարձման ծես

Համբարձումը պատկանում է շարժական տոների թվին, ունի 35 օրվա շարժականություն (ապրիլի վերջից մինչև հունիսի սկիզբը), տոնվում է Զատկի 40-րդ օրը, հինգշաբթի։ Ծագումով կապվում է նախաքրիստոնեական տոնացույցին (արտահայտել է մեռնող և հառնող Աստծու, բնության զարթոնքի, վերածնության գաղափարները)։

Համբարձումը վերածվել է ժողովրդական տոնակատարության. երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները Համբարձման առթիվ հավաքում են 7 գույնի ծաղիկ, կժի մեջ լցնում 7 աղբյուրի ջուր, իրենց նշանները գցում ջրի մեջ և Համբարձման գիշերը «աստղունք» դնում, այսինքն՝ դրանք հանձնում աստղերի խորհրդին, որից հետո, ըստ այդ նշանների՝ կատարում գուշակություններ։ Համբարձման կիրակի օրը տոնականորեն զարդարված երիտասարդներն ու աղջիկները կազմակերպում են տոնախմբություններ՝ Համբարձմանը նվիրված երգերի, պարերի (հատկապես վերվերիների՝ որպես հասակի աճի հետ կապված հմայական պարերի), խաղերի ու մրցույթների զուգակցությամբ։

Վիճակի Արուս

Վիճակի Արուսն էլ համարվում էր Համբարձման տոնի խորհրդանիշ տիկնիկը: Համբարձման տոնից առաջ աղջիկները վերցնում էին փարչը (հատուկ կավից սափոր) և դրա մեջ լցնում էին յոթ աղբյուրից յոթ բուռ ջուր, յոթը ծաղկից`յոթ տերև ծաղիկ, յոթ հոսող ջրից` յոթ քար: Այս ամենը միասին հենց կոչվում էր Վիճակ: Այս Վիճակի փարչի մեջ գյուղի չամուսնացած աղջիկները գցում էին նաև իրենց զարդերը, որոնցով հաջորդ օրը պետք է գուշակություններ անեին: Եվ այս ամենի վերջում վիճակի փարչի գլխին ամրացնում էին վիճակի տիկնիկին՝ Արուսին: Վիճակի փարչի մի ամբողջ գիշեր պետք է մնար լուսնի լույսի տակ: Հաջորդ օրն առավոտյան վիճակը տեղափոխվում էր գուշակություններ անելու:

Ներկայացնում են սովորողները՝

Հովհաննիսյան Լանա
Բարսեղյան Ալեքս
Փիրումյան Ալեքսանդր
Գրիգորյան Աշոտ
Հարությունյան Արիանա
Բաբաջանյան Եվա
Մկրտրյան Արթուր Գագիկի
Շաշիկյան Գոռ
Մարուքյան Գոռ
Ղազինյան Լեոն
Սողոմոնյան Կատրին
Գասպարյան Եվա
Կարապետյան Դավիթ
Խուդոյան Ալիսա

Posted in Աշխատակարգ

Աշխատակարգ 23.05-27.05.2022

Ուսումնական նախագծեր՝ Մայիսյան 17-րդ հավաք

Ուսումնական նյութեր՝

Լեզվագործունեություն`
Հայոց լեզու (գիրք-տետր)
Բառակազմություն, նախադասության տեսակներ, կետադրական նշաններ

Ընթերցանություն՝
«Համբարձման առավոտը» Հ․ Թումանյան

Աշխատանք տեքստի հետ, անհասկանալի բառերի բացատրությունը գտնել օնլայն բառարանում, քննարկել ստեղծագործությունը, ապա գրավոր պատասխանել հարցերին

Մաթեմատիկա՝ (բազմանիշ թվերի կազմություն, բազմապատկում, բաժանում, զանգվածի չափման միավորներ)

23․05․2022, 25․05․2022, 26․05․2022, 27․05․2022

Ես և շրջակա աշխարհը՝ Համբարձման ծես

Ռուսերեն՝   Էլինա Սիմոնյան բլոգ

Անգլերեն ՝  Վալենտինա Թումանյանի բլոգ

Երաժշտություն՝  Սեդա Թևանյանի բլոգ

Կերպարվեստ՝ Անուշ Դավթյանի բլոգ (ընտրությամբ գործունեություն)

Մարմնամարզություն՝ Ռոզա Գսպոյանի բլոգ (ընտրությամբ գործունեություն)

Շախմատ՝ Առնոլդ Միքայելյանի բլոգ

Բանավոր մաթեմատիկա՝ Լուսինե Պետրոսյանի, Մարիամ ԽաչատրյանիՔրիստինե Հովսեփյանի բլոգ (ընտրությամբ գործունեություն)

Երկարացված օր՝ Շողիկ Սահակյան բլոգ

Continue reading “Աշխատակարգ 23.05-27.05.2022”
Posted in Նախագծեր

Ազգային պարերը կրտսեր դպրոցում

Սովորողները շատ են սիրում ազգային երգերն ու պարերը, ազգային խաղերը, ծեսերը։

Ապրիլի 4-ը Ղազարոս Աղայանի ծննդյան օրն է
Տյառնընդառաջի ծեսը
Բարեկենդան օրեր են…
Զատիկի ծեսը Արևմտյան դպրոցում
Լիսիցյանական շաբաթ
Ազգային խաղեր
Ընկուզախաղեր
Ազգային խաղեր

Posted in Նախագծեր

Բլոգավարություն․ նոր գործիքների բացահայտում

խմբագրվում է

Օրը՝ 20.05.2022

Ժամը՝ 11:05

Մասնակիցները՝ 3.3 դասարանի սովորողներ

Նպատակը՝
բլոգավարության նոր գործիքների բացահայտում-կիրառում

Continue reading “Բլոգավարություն․ նոր գործիքների բացահայտում”
Posted in Բանավոր մաթեմատիկա

Բանավոր մաթեմատիկա (ամփոփում)

Ծրագիրը հրապարակված է դասարանական բլոգում:

Բլոգում կա բանավոր մաթեմատիկա բաժին, որտեղ տեղադրվում են շաբաթվա աշխատանքները:

Բանավոր մաթեմատիկա դասընթացը կազմակերպում ենք Քրիսիտինե Հովսեփյանի և Լուսինե Պետրոսյանի հետ։ Յուրաքանչյուր շաբաթ դասը կազմակերպում է մեզնից մեկը։ Խնդիրներն ու առաջադրանքները քննարկում- ընտրում ենք միասին։

Մասնակիցներ՝
1․ Հայկ Գրիգորյան (3․2 դասարան)
2․ Ռաֆայել Դանիելյան (3․2 դասարան)
3․ Ադրիանա Գալստյան (3․2 դասարան)
4․ Ալիս Նազենի Հովհաննիսյան (3․2 դասարան)
5․ Արեգ Խաչատյան (3․2 դասարան)
6․ Մանուէլ Վարդանյնա (3․3 դասարան)
7․ Լեոն Ղազինյան (3․3 դասարան)
8․ Գոռ Շաշիկյան (3․3 դասարան)
9․ Էրկա Եսայան (3․3 դասարան)
10․ Դավիթ Կարապետյան (3․3 դասարան)
11․ Նռանե Անտոնյան (3․1 դասարան)
12․ Ալեքսան Ավագյան (3․1 դասարան)
13․ Նատալի Սահրադյան (3․1 դասարան)
14․Ստեֆանի Կարապետյան (3․1 դասարան)
15․ Հասմիկ Մկրտչյան (3․1 դասարան)
16․ Լևոն Հարոյան (3․1 դասարան)
17․Էրիկ Աբելյան (3․1 դասարան)
18․ Արամ Տոնոյան (3․1 դասարան)
19․Արեգ Օսիպյան (3․1 դասարան)
20․Էդուարդ Բլեյան (3․1 դասարան)
21․ Վահագն Սուքիասյան (3․1 դասարան)
22․ Շուշան Հակոբյան (3․1 դասարան)

Continue reading “Բանավոր մաթեմատիկա (ամփոփում)”